Václav Klaus si prohlédl Poklady Vysočiny 9. 2. 2015 |
Stříbrná Jihlava 10.-12. 10. 2013 |
Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o. ve spolupráci s Archaia Brno, o. p. s. pořádalo ve dnech 10. – 12. října 2013 tradiční konferenci k historii hornictví a důlních prací. Konference se zúčastnilo 85 účastníků převážně z České Republiky, ze Slovenska, z Polska, Německa a Velké Británie.
V průběhu konference se představilo celkem 26 příspěvkům. Letošní již sedmý ročník konference byl zaměřen na prezentaci výsledků montanistických mezioborových výzkumů se zaměřením na dolování drahých kovů ve středověku a novověku. V pátek 11. října se uskutečnilo tradiční posezení na hradě Roštejně, kterého se účastnilo cca 60 účastníků konference i zájemců o historii dolování na Vysočině. V sobotu 12. října se pod vedením Mgr. Petra Hrubého, Ph.D. konala terénní exkurze, nejprve na stará důlní díla v okolí Vyskytné na Pelhřimovsku a posléze na lokalitu Trucbába – Valcha na Humpolecku, kde zajišťovali odborný výklad spojený s rýžováním zlata Mgr. Zbyněk Buřival a Mgr. Lenka Losertová.Noc vědců 2013 27. 9. 2013 |
Tradiční akce pořádaná s Jihlavskou astronomickou společností zaměřená na popularizaci vědy a výzkumu. Před budovou muzea měli návštěvníci možnost prohlédnout si astronomickou techniku a sledovat sluneční skvrny velkými astronomickými dalekohledy.
V Malovaném sále se konaly oblíbené a efektní fyzikální experimenty.
Seismolog RNDr. Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR představil při své přednášce zemětřesení jako nástroj poznání nejen planety Země ale i dalších kosmických těles.
Vědomostní soutěž o dalekohled Fristscope vyhrála Veronika Dvořáková z Jihlavy.
Noc vědců ukončilo pozorování oblohy na základně Jihlavské astronomické společnosti, na bráně Matky Boží.
Studentská konference 26. 9. 2013 |
26. září 2013 se konal druhý ročník studenské odborné konference s názvem Vysočina 2013.
Příroda a společnost.
Na konferenci bylo odprezentováno celkem 11 příspěvků v podobě ústního referátu či posteru.
Výsledky své práce představili studenti středních škol Kraje Vysočina a také studenti škol vysokých,
jejichž práce měla tematickou vazbu k našemu regionu.
Historický klarinet - jedna z cest úcty k tradici 24. 9. 2013 |
V malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava přednášel 24. září Jiří Krejčí, odborník na historické dechové nástroje.
Několik let působil ve Slovenské filharmonii. Jako sólista účinkoval s našimi komorními a symfonickými orchestry, zvláště pak s Pražským komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem a Jihočeskou komorní filharmonií.
Těžištěm jeho umělecké činnosti je i komorní hra, vystupoval sólově také v Itálii, Francii, Německu, Maďarsku a Rakousku.
Do svého repertoáru zařazuje skladby všech slohových období, z nichž některé natočil pro Český rozhlas, televizi a na gramofonovou desku.
Pedagogicky působil v Jižních Čechách a vedl odborné semináře v Itálii.
Jiří Krejčí se věnuje intenzívně také hře na historický klarinet - při přednášce posluchačům představil historické nástroje ze sbírek jihlavského muzea, které sám restauroval a ozvučil.
Slavnostní otevření muzejního depozitáře v Jihlavě - Heleníně 13. 9. 2013 |
V pátek 13. září 2013 proběhlo slavnostní otevření nového školského a kulturního areálu v Heleníně, jehož součástí je i nový muzejní depozitář. Za přítomnosti hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, dalších představitelů kraje a města Jihlava, ředitelů kulturních a školských institucí a zástupců stavebních a dalších firem byl celý areál slavnostně uveden do provozu.
Areál původně textilní továrny a později vojenského skladu odkoupil v roce 2009 Kraj Vysočina od ministerstva vnitra za 22 miliónu korun. V rámci velkorysé přestavby v ceně více než 176 miliónů korun dostal celý původně pětipatrový sklad novou podobu a byl navýšen o jedno patro.
Poprvé v historii muzea od jeho vzniku v roce 1892 tak budou cenné muzejní sbírky uloženy v důstojných podmínkách, v bezpečí a na jednom místě.
Muzejní a galerijní noc 2013 24. 5. 2013 |
24. května zavítalo přes 400 návštěvníků na Muzejní a galerijní noc 2013.
Letošní Muzejní a galerijní noc byla zahájena komentovanou prohlídkou výstavy Romantická zastavení aneb střípky z módní historie, které se zhostila paní Alena Zemanová, jedna z kurátorek výstavy.
V 18 hodin představila Dr. Gesine Tostmann z Rakouska významné osobnosti spojující historii českého a rakouského textilního průmyslu.
Zábavu a zpestření přinesly letošní Muzejní a galerijní noci vstupy Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště s úryvky ze známého muzikálu Noc na Karlštejně.
Hojně navštívená byla slavnostní vernisáž výstavy členů surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem Všichni jsme stvořeni z lásky. Této mezinárodní výstavy se účastní 39 vystavujících z 12 zemí. Vernisáže se osobně účastnilo pět autorů, kteří během večera tvořili přímo na místě a k nim se spontánně přidávala i veřejnost.
Etnografka jihlavského muzea PhDr. Dana Nováková se věnovala historii odívání ve své přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“.
Protože počasí letošní Muzejní a galerijní noci přálo, vydařily se i venkovní aktivity –
středověké hry, malování na dětské obličejíčky a hlavně závěrečná ohňová show na Masarykově náměstí.
2012 |
Za dlouhých zimních večerů 23. 11. 2012 - 13. 1. 2013 |
120 let Muzea Vysočiny Jihlava 5. 10. - 11. 11. 2012 |
Noc vědců 2012 28. 9. 2012 |
Krajka - umění nebo řemeslo? 22. 6. - 2. 9. 2012 |
Studentská konference 20. - 21. 6. 2012 |
V rámci končícího projektu Za poznáním a vědou do muzea proběhla v Muzeu Vysočiny Jihlava 20. a 21. června 2012 studentská odborná konference Vysočina 2012: Příroda a společnost.
Na konferenci bylo prezentováno celkem 21 příspěvků v podobě referátu či posteru. Výsledky své práce představili nejen studenti středních škol v Kraji Vysočina, ale i studenti škol vysokých jejichž práce měla vazbu na náš region.
Odborný program prvního dne z příspěvků z oblasti archeologie, astronomie, geologie, biochemie a hygieny byl zakončen setkáním a diskuzí u posterů.
Následovala přednáška zoologa Pavla Bezděčky o vědecky zaměřené cestě do Peru.
Program celého dne uzavřelo závěrečné zhodnocení konference, předání symbolického ocenění autorům nejzajímavější přednášky a posteru a společenské setkání v prostorách Kavárny Muzeum.
Druhý den byl vyhrazen mezioborové exkurzi s botanickým, zoologickým a geologickým zaměřením do okolí Štěpánova nad Svratkou.
Průběh studentské konference Vysočina 2012: Příroda a společnost potvrdil, že zájem o vědeckou práci mezi mladými lidmi stále trvá.
Muzejní a galerijní noc 2012 25. 5. 2012 |
Pro zhruba 700 návštěvníků jihlavského muzea byl na tento den připraven opravdu nabitý program.
S milovníky živé historie ze skupiny Skjaldborg měli možnost nahlédnout do života člověka ve 13. století.
Pro zájemce byla připravena komentovaná prohlídka výstavy Archeologie - historie - periferie s kurátorem Mgr. Petrem Hejhalem, Ph.D.
Přibyslavská La Via vystoupila s pásmem písní staré Evropy doplněným dobovou poezií.
S největším zájmem ze strany návštěvníků se setkala beseda se známou fotografkou Sárou Saudkovou vedená moderátorkou Monikou Pytlíkovou.
V Malovaném sále zavítali posluchači díky přednášce RNDr. Evžena Kůse do říše zvířat a s přednáškou Mgr. Petra Hejhala, Ph.D. do středověku.
V Kavárně Muzeum zahrálo multižánrové rakouské hudební seskupení Miss Moravia.
Závěrečnou tečkou byla ohňová show Ad Infinitum na Masarykově náměstí.
Sympozium Europa Subterranea 25. - 28. 5. 2012 |
Putování krajinou hudby 18. 5. 2012 |
Den Země 19. 4. 2012 |
Barevná ohlédnutí 27. 1. - 30. 6. 2012 |
Merkur aneb dírkatý zázrak 26. 1. - 6. 4. 2012 |
Dráteníkův rok 19. 1. - 18. 3. 2012 |
Z kurzů 2011/2012 |
2011 |
Photographia Natura 2011 3. 12. - 1. 1. 2012 |
Co nám nosil Ježíšek 2. 12. - 8. 1. 2012 |
Neučiníš sobě rytiny 6. 10. - 27. 11. 2011 |
Zamčeno? Odemčeno! 30. 9. - 20. 11. 2011 |
Noc Vědců 2011 23. 9. 2011 |
Před budovou muzea bylo možno nahlédnout do velkých astronomických dalekohledů a pozorovat sluneční skvrny.
Členové Jihlavské astronomické společnosti se studenty brněnského Vysokého učení technického připravili fyzikální show se spoustou experimentů.Dále byly v muzeu k dispozici tyto aktivity: určování rostlin a zvířat, studie textilní struktury pod mikroskopem, určování místa podle historických fotografií a samozřejmě oblíbené rýžování zlata.
Odpoledne proběhla vědomostní soutěž a vítěz získal malý dalekohled Firstscope.
Také se konala přednáška Ing. Petra Dvořáka "Heyrovského polarografie aneb padesát let od první kapky".
Celou akci zakončilo pozorování noční oblohy na bráně Matky Boží.
Příběh kapky 21. 7. - 25. 9. 2011 |
Jak dostat letiště do obýváku 16. 7. - 4. 9. 2011 |
Muzejní noc se nesla v keltském duchu 27. 5. 2011 |
Letošní muzejní noc, která se konala 27. května 2011, byla podpořena projektem přeshraniční spolupráce Porta Culturae.
Celý muzejní program se odvíjel od probíhající interaktivní výstavy „Kelti jdou, Kelti jdou!“. A právě v tomto duchu mohli diváci shlédnout například keltskou módní přehlídku, či se zapojit do komentované rekonstrukce hrobu keltského válečníka, kterou názorně předvedli nadšenci z občanského sdružení Bóiové a Fergunna.
Během celého programu bylo možné sledovat ukázky běžných denních prací Keltů, vyzkoušet si řadu dobových pomůcek a nástrojů a „ohmatat“ si některé z vystavených exponátů.
Se svým keltským repertoárem přispěla k dobré náladě i belgicko-česko-německá kapela „Zik!“, která dokonce roztančila mnohé návštěvníky.
Součástí programu byly i odborné přednášky, z toho jedna v německém jazyce. Rakouský odborník Mag. Dr. phil. Trebsch, tlumočil Mgr. Hrubý, Ph.D., poutavě vyprávěl o stavitelství Keltů ve východním Rakousku. Zástupce českých „keltologů“ PhDr. Jiří Waldhauser přiblížil posluchačům průběh a zvyklosti spojené s keltskou zabíjačkou.
Perličkou večera byla vernisáž výstavy „Zámecké stříbro z Luk nad Jihlavou“.
Stylovou atmosféru vytvořili studenti jihlavského gymnázia K. Petráčková a P. Felčer v dobových oděvech a verše ruského básníka A. S. Puškina zarecitované v originále. Stylové oděvy a výkon recitátorů byly odměněny dlouhotrvajícím potleskem.
Historik umění M. Kos návštěvníky stručně seznámil s historií stříbrného servisu i původem majitelů a pozval všechny na prohlídku výstavy.
I když počasí letošní Muzejní a galerijní noci 2011 vůbec nepřálo, zavítalo do muzea kolem 200 návštěvníků.
Armáda nejsou jen zbraně 15. 4. - 5. 6. 2011 |
Včely, med a perníky 6. 4. - 26. 4. 2011 |
2010 |
Čím voní vánoce 14. 12. - 16. 1. 2011 |
Konference Stříbrná Jihlava 2010 6. - 9. 10. 2010 |
Ve dnech 6. – 9. 10. 2010 proběhl šestý ročník mezinárodní konference k historii hornictví a důlních prací – „Stříbrná Jihlava 2010“. Akce proběhla pod záštitou hejtmana kraje Vysočina MUDr. Jiřím Běhounkem.
Přednášky, které probíhaly v kongresovém sále kraje Vysočina byly rozděleny na bloky podle témat souvisejících s problematikou hornictví a jednotlivých oblastí těžby. Celkem se přihlásilo 102 účastníků z řad odborné i laické veřejnosti.
Konference zahrnovala jak odborné přednášky a prezentace, tak i exkurze po stopách důlních děl na Pelhřimovsku, z nichž nejzajímavější byla návštěva montánní lokality Cvilínek u Černova.
Za vědou do muzea 24. 9. 2010 |
Muzeum Vysočiny Jihlava a Jihlavská astronomická společnost uspořádali 24. září 2010 pro širokou veřejnost a děti ZŠ II. stupně vědeckopopulární program „Za vědou do muzea“.
Zájemci si mohli vyzkoušet v muzeu řadu zábavných „bádání“, například luštění ve starých textech, či poznávání míst podle dobových fotografií, rekonstrukci nádob ze střepů, konzervaci kovů, rýžování zlata a jiných těžkých minerálů, mikroskopovaní textilií, odlévaní stop savců a další.
Členové Jihlavské astronomické společnosti připravili atraktivní program o fyzikálních jevech a před budovou muzea představili největší veřejný astronomický dalekohled v kraji Vysočina.
Celý program „Za vědou do muzea“ byl zakončen astronomickou přednáškou Mgr. Pavla Gabzdyla „Co (ne)víme o Měsíci?“ a pozorováním noční oblohy astronomickým dalekohledem ve věži brány Matky Boží.
V Jihlavě slavnostně odstartoval VI. ročník Festivalu muzejních nocí 14. 5. 2010 |
Jihlava měla letos čest zahájit VI. ročník Festivalu muzejních nocí, a proto se navečer 14. 5. otevřely brány jihlavského muzea a galerie. Lidé měli možnost zdarma navštívit expozice a výstavy, vystoupat na Bránu Matky Boží, Vyhlídkovou věž sv. Jakuba, či zajít do Jihlavského podzemí.
Lákadlem muzea byl nabitý program, který končil až v pozdních večerních hodinách.
Na vernisáži "Sára Saudková, fotografie III" nebylo k hnutí. Výstavu slavnostně otevřela autorka společně s ředitelem muzea RNDr. Malým, Ph.D. A až do konce muzejní noci rozdávala autogramy a odpovídala na dotazy obdivovatelů.
Pro děti i rodiče byla nejatraktivnější výstava Šaty dělaj´pračlověka a to především pravěká hmatová dílna, ve které si zájemci mohli vyzkoušet pravěkou techniku rozdělávání ohně či tkaní na vertikálním tkalcovském stavu.
Na besedu Stín z Jihlavského podzemí přišlo přes 120 posluchačů, a proto musela přednáška proběhnout hned dvakrát.
Muzejní noc v Jihlavě byla velmi úspěšným ročníkem, do muzea zavítalo přes 700 návštěvníků.