Vysoiny Jihlava  
velikost textu:  A A A

Pobočka MVJ v Třešti sídlí od r. 2003 v nově zrekonstruovaném Schumpeterově domě.

Schumpeterův dům dvůr Schumpeterova domu interiér muzea

V současnosti je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice. Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes aktivního autora, je návštěvnicky velmi atraktivní a oblíbená část stávajících expozic.


Oltářní obrazy z kostela sv. Martina v Třešti Autorský Betlém Jana Bukvaje (1943) z r.1991, pozadí maloval syn Jan (1963) Autorský Betlém Jana Bukvaje (1943) z r.1991 Autorský Betlém Jana Bukvaje (1943) z r.1991


Betlém Jana Stránského (1932-1994) Betlém Jana Stránského (1932-1994) Betlém Jana Stránského (1932-1994)
Dřevěné figurky s obličeji z chleba Ukázky z tvorby Franze Klause (1815-1890) Ukázka dřevařské práce
  „Darovníci“, malba na papíru, lidová práce  

Zámecký pokoj je dalším celkem, který nabízí ukázku z rozsáhlého inventáře třešťského zámku. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství.


Pohled do zámeckého pokoje Pohled do zámeckého pokoje

Baronka Gabrielle Wenzel-Sternbach, roz. Künigl (1825-1859) Baron Ferdinand Wenzel-Sternbach, (1815-1897), majitel třešťského panství v letech 1844-1897 Baron Leopold Wenzel-Sternbach Baronka Christianne Wenzel-Sternbach Baron Leopold Wenzel-Sternbach (1897-1918)

Dům, který se stal sídlem muzea, patřil v minulosti rodině Schumpeterů. Z této významné rodiny místních továrníků pocházel i světově proslulý ekonom J.A.Schumpeter, který se v Třešti narodil v r. 1883. A právě jeho životu a dílu je věnována další expozice, která vznikla z dostupných archivních materiálů za spolupráce muzea s městem Třešť a Muzejním spolkem.


Expozice J. A Schumpetera Mládí J. A Schumpetera Schumpeterové v Jabůrkově kronice

Nejnovější část expozic pod názvem Zaniklý třešťský průmysl přenese návštěvníky do doby průmyslového rozkvětu města. Připomíná výrobu kvalitního sukna, šití konfekce, uniforem, stejnokrojů a čepic.


Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl

Najdete zde i věhlasné hodinové skříně, rádiové a televizní skříňky a sektorový nábytek.


Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl

Sortiment výrobků ze dřeva doplňovaly malé dílny na výrobu šachových figurek, houslí a dýmek a tradiční lidové betlemářství. Nechybí produkty sirkoven – mnoho typu zápalkových krabiček s poutavými, barevnými nálepkami často provedenými v duchu secese, které se vyvážely prakticky do celého světa.


Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl
Expozice Zaniklý třešťský průmysl Expozice Zaniklý třešťský průmysl




nahoru